REKUPERACJA

REKUPERACJA to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjnie pomieszczenia wentylowane są za pomocą ciągów powietrza poprzez kominy oraz za pomocą otwierania okien. Te metody mają jednak wiele wad, takie jak wychładzanie domów, wytwarzanie przeciągów, wpuszczanie do domów niechcianych owadów i insektów, nie mówiąc już o smogu czy innych szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeniach powietrza czy alergenach. Rekuperacja to wentylowanie pomieszczeń za pomocą specjalnych urządzeń zwanych rekuperatorami. Rekuperator powoduje, że do naszego domu napuszczamy świeże i ogrzane powietrze, a wypuszczamy z niego zużyte, brudne, nasycone dwutlenkiem węgla oraz wilgocią. Dodatkowo dzięki rekuperatorom ogrzane i wypuszczane powietrze ogrzewa to świeże nie mieszając się z nim. Rekuperatory posiadają możliwość zainstalowania specjalnych filtrów, które dodatkowo oczyszczają powietrze ze smogu i szkodliwych pyłków. Reasumując REKUPERACJA to nowoczesne płuca naszego domu, które wpuszczają do niego świeże powietrze, a wypuszczają brudne i zużyte. Dodatkowym atutem jest to, że rekuperatory podczas wymiany częściowo odzyskują ciepło z wypuszczanego powietrza.

co możesz zyskać dzięki rekuperacji

1. Zdrowsze powietrze

„Wietrzenie” domu świeżym powietrzem pozbawionym wilgoci, zanieczyszczeń, alergenów, szkodliwych pyłków, nieprzyjemnego zapachu. Niestety żyjemy w czasach, gdy otwieranie okna nie jest jednoznaczne z wpuszczeniem do domu świeżego powietrza. Dzięki rekuperatorom możemy zrezygnować z wdychania smogu, spalin samochodowych, pyłków PM10, PM2,5 oraz innych szkodliwych substancji, które są nieodłącznym elementem składowym powietrza w okresach grzewczych.

2. Niższe rachunki za ogrzewanie

Specjalne systemy kanałów rekuperacyjnych powodują, że powietrze spoza budynku podgrzewane jest przez powietrze z wnętrza budynku.
3. Ochrona zdrowia
Rekuperacja w domach chroni przed nadmierną wilgocią oraz zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Dodatkowo brak potrzeby otwierania okien chroni domowników przed przeciągami, które często są przyczyną przeziębień oraz chorób reumatologicznych.
4. Mniej owadów i insektów
To wielki atut dla osób, które nie przepadają za pająkami, komarami, osami itd. Większość owadów i pajęczaków dostaje się do wnętrza naszych domów przez otwarte okna. W przypadku domów z rekuperacją możemy zapomnieć o tradycyjnym wietrzeniu.
5. Krótki okres zwrotu inwestycji
Szacuje się, że dzięki częściowym odzysku ciepła z wydychanego przez dom powietrza rachunki za ogrzewanie zmniejszają się o około 20%. W takim przypadku średni okres zwrotu inwestycji wynosi ok. 7 lat.

6. Brak hałasu z otwartego okna

Jest to wielki atut dla domów umiejscowionych przy głównych  i ruchliwych drogach.

7. Sterowanie instalacją
Kontrola ilości nawiewanego i wyciąganego powietrza, możliwość szybkiego przewentylowania pomieszczeń, usuwania wilgoci czy usuwania przykrych zapachów z kuchni, toalet.
8. SMART HOME
Rekuperatory wyposażone są w oprogramowanie umożliwiające sterowanie wymianą powietrzną za pomocą smartfona.
9. Bezpieczeństwo
Prawidłowe wentylowanie pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze (kotły CO, piece węglowe) to podstawa bezpieczeństwa. Wszyscy wiemy, że czad to cichy zabójca. Dzięki rekuperacji możemy spać spokojnie, bo nie musimy się martwić o niskie ciśnienie czy przytkany kanał wentylacyjny.

Jakie minusy posiada tradycyjna wentylacja:

Najczęściej zadawane pytania:

1. Czy rekuperacja jest niezbędna?
Rekuperacja nie jest niezbędna. Każdy dom wymaga wietrzenia. Można to robić za pomocą tradycyjnych kanałów wentylacyjnych i uchylonych okien albo za pomocą rekuperatorów delektując się czystym powietrzem.
2. Ile kosztuje rekuperacja?
Koszt rekuperacji zależy od wielkości domu, ilości pomieszczeń, marki rekuperatora, zastosowanych filtrów przeciwsmogowych, nawilżaczy powietrza etc. Zachęcamy do kontaktu z nami w celu umówienia się na wycenę. Dodatkowo zorientuj się czy w twojej miejscowości lub województwie jest możliwość skorzystania z dotacji do ekologicznych instalacji.
3. Kiedy planować rekuperację?
Rekuperację najlepiej planować na etapie budowy domu. Niema jednak przeciwwskazań by montować instalację w stojących już domach.
4. Czy rekuperacja jest głośna?
Gwarancją cichej instalacji rekuperacyjnej jest prawidłowe jej wykonanie. Dlatego warto poświęcić to zadanie profesjonalistom. Na głośność instalacji wpływają technologia montażu, dobór odpowiednich średnic przewodów wentylacyjnych, odpowiednia izolacja przewodów wentylacyjnych, odpowiedni dobór i montaż tłumików.

Rekuperacja a klimatyzacja

Wiele osób zadaje pytanie czym się różni rekuperacja od klimatyzacji. Poniżej krótko wyjaśniamy na czym polega podstawowa różnica:
REKUPERACJA

Ma za zadanie wymienić zużyte powietrze z wnętrza domu ze świeżym (oczyszczonym za pomocą systemu filtracji) spoza domu.

KLIMATYZACJA
Ma za zadanie zmniejszyć temperaturę i wilgotność powietrza znajdującego się wewnątrz (bez wymiany na świeże).