POMPY CIEPŁA
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym. Główną zasadą działania pompy ciepła jest pobór ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Pobrane ciepło ogrzewa nasz dom. Ponad 70 % kosztów utrzymania domu związane jest z jego ogrzaniem. Każdy kto płaci rachunki zdaje sobie sprawę z tego, że te za ogrzewanie (gazem, prądem czy węglem) są najwyższe. Używając pompy ciepła nie wykorzystujemy do ogrzania domu żadnego paliwa tylko naturalne, dostępne za darmo i dla każdego zasoby ciepła. Dodatkowym atutem pompy ciepła jest również to, że w upalne dni może ona schłodzić nasz dom. Większość nowo wybudowanych domów posiada znakomitą izolację termiczną, na którą składają się systemy typu porotherm, izolacje styropianowe czy z izolacje z wełny mineralnej. W zimę zapobiega to utracie ciepła tworząc z naszego domu swoisty termos. Niestety wadą izolacji jest to, że w upalne dni utrudnia ona oddanie ciepła, które wytwarzane jest wewnątrz naszego domu (ciepło pochodzące od ludzi, urządzeń elektrycznych, kuchenek gazowych itd.). W związku z tym można w domu zainstalować klimatyzację. Jednak wiąże się to z wyższymi rachunkami za prąd, cyklicznym serwisem, no i emisją gazów cieplarnianych. Możemy również wykorzystać do chłodzenia naszego domu pompę ciepła, która dzięki niskiej temperaturze gruntu naturalnie schłodzi nasz budynek. Z uwagi na to, że żyjemy w obszarze geograficznym, który charakteryzuje się czterema porami roku i stosunkowo wysoką amplitudą temperatur w roku (w zimę dochodzi do – 20 a w lato do +37 st. Celcjusza), zmuszeni jesteśmy wyposażyć nasz nowoczesny dom zarówno w urządzenia grzewcze jak i chłodzące. Możemy zastosować kombinacje pieców gazowych, pieców węglowych, klimatyzatorów, klimakonwektorów itd. Możemy również iść po jedno rozwiązanie jakim jest pompa ciepła, która w naturalny sposób w zimę ogrzeje a w lato schłodzi nasz dom.
co możesz zyskać dzięki POMPIE CIEPŁA
1. Ekologiczne ogrzewanie domu
W dobie smogu to naprawdę ważny atut pompy ciepła. Przy tej formie ogrzewania nie trujemy siebie, swoich sąsiadów i nie zatruwamy środowiska.
2. Nie potrzeba nam dwóch instalacji
Gorące lato i chłodna zima to powód dla których montujemy instalacje grzewcze i klimatyzacje. Te dwa źródła temperatury możemy zastąpić jedną pompą ciepła.
3. Długa żywotność i niezawodność pompy ciepła
Przy odpowiedniej instalacji nawet do 40 lub nawet 50 lat.
4. Stosunkowo szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych
Średnio inwestycja w pompę ciepła zwraca się po około 5 – 7 latach. Pompy ciepła potrzebują tylko pokrycia kosztów uruchomienia.
5. Niezależność energetyczna
Koszt ogrzewania nie zależy od podatków, ceł, kosztów paliwa itd.
6. Częściowe pokrycie kosztów
W wielu regionach naszego kraju pompy ciepła są dotowane.
7. Niższe koszty budowy domu
Nie potrzebujemy komina.
Odrobina teorii
Pompa ciepła to urządzenie przypominające wielkością lodówkę lub piec gazowy. Pompa ciepła służy do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody. Pompa ciepła działa na zasadzie przepompowywania powietrza z źródła o korzystnej temperaturze do naszego domu. Takim źródłem może być woda, grunt lub powietrze.
W zimę temperatura pod ziemią jest dużo wyższa niż przy ziemi. Pompa ciepła i system rur w gruncie powoduje, że chłodne powietrze z naszego domu przechodzi przez system kanalików i w naturalny sposób zostaje ogrzane przez znacznie cieplejszy grunt. Po podgrzaniu wraca do naszego domu. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w lato.